התפילין

תקציר (תכל’ס)

איזה כיף! לבן החמוד שלך יש בר מצוה, מזל טוב🙂

האמת שכתבנו בשבילכם מדריך מלא וארוך על כל מה שתרצו לדעת על התפילין, החל מהמבנה, הפרשיות, חשיבות המצווה, ההלכות, הדרכות, שו”ת ועוד. אבל תכל’ס מן הסתם אין לכם זמן, אז תמצתנו את הכל הסיפור על רגל אחת. אחרי זה תמיד תוכלו לצלול פנימה לאיזה נושא שתבחרו.

הרכישה המשמעותית ביותר בחיי ילדכם.

בלי הגזמות. אין הרבה רכישות שתעשו עבור ילדכם שיהיו בעלי השפעה כ”כ משמעותית לחייהם.

גם ברמה הרוחנית, התפילין ליוו את עם ישראל במשך דורות, בזמנים טובים וגם בתקופות קשות יותר בהן יהודים מסרו נפשם על הנחת התפילין. מסב – לבן – לנכד – לנין, דורות על גבי דורות זכו להעביר את השרשרת והנה אתם משלימים עוד חוליה בשרשרת הדורות של עם ישראל וזוכים להמשיך את המצווה העצומה הזו של הנחת תפילין לילדכם.

גם ברמה הפרקטית. חישבו כמה מעט מהדברים שאתם רוכשים לילדכם במהלך החיים ישארו איתם לאורך כל החיים. תפילין איכותיות הן אחד הדברים הבודדים הללו. הזדמנות של פעם בחיים.

אז מה זה תפילין?

התפילין הוא תשמיש קדושה שגברים מצווים להניח מגיל 13 (בר מצווה), בד”כ מניחים את התפילין בתחילת התפילה, אך אפשר גם להניח מבלי להתפלל. מומלץ לכל הפחות לקרוא איתן את קריאת שמע ושתי הפרשיות הנוספות שבתפילין.

הנחת התפילין היא אחת המצוות המשמעותיות ביהדות. חז”ל המשילו אותה כנגד כל התורה כולה. התפילין משמשות כאות להזכיר לנו את אלוקים ואת הנפש האלוקית בתוכנו (שמתמודדת מול היצרים, התאוות והחומריות של הגוף שלנו). בנוסף משמשות התפילין כצינור רוחני שעוזר לנו להוריד את הקודש מלמעלה, לחבר אותו לגוף שלנו ולרומם אותו. כמו סוג של מקלט רדיו אם תרצו. הוא עוזר לנו להתכוונן לתדר הרוחני שלנו. להתעלות מעל הגוף. תפילין של ראש, כנגד עולם התודעה ותפילין של יד כנגד עולם המעשה.

התפילין מורכבים משני בתים שחורים (אחד לראש ואחד ליד) שעשוים מעור בהמה טהורה. יש עדיפות לבהמה גסה (שור) כי הם עבים יותר ועמידים לעשרות שנים. (כן, למרות המחיר הקצת יותר יקר) וגם מהודרים יותר מבחינה הלכתית. ובואו, אתם קונים תפילין לילד פעם בחיים, אז שווה להשקיע במוצר איכותי.

בתוך הבתים יש ארבע פרשיות קצרות מהתורה. שתיים מתוכן הן פרשיות ‘שמע ישראל’, ו’והיה אם שמוע’ (שקוראים בתפילה מדי יום) ושתיים אחרות מדברות על זכרון יציאת מצרים והבטחת הארץ לעם ישראל.

לבתים מחוברים רצועות עור שחורות, שנועדו להדק את התפילין לראש וליד.

ראשית מניחים את התפילין של יד על היד החלשה שלנו (מי שכותב בימין יניח על יד שמאל ושמאליים יניחו על יד ימינם). שמים את הבית על שריר הזרוע לכיוון הלב, מברכים, מהדקים וכורכים את הכריכות עד פרק כף היד. לאחר מכן, מניחים את התפילין של ראש על הראש, מברכים עוד ברכה, מהדקים לראש. לבסוף משלימים בתפילין של יד את הקשירה של הרצועה על אצבעות כף היד. כמה דקות וסיימתם.

מה שהופך את התפילין למהודרות (מבחינת ההלכה) מעור הבהמה הגסה כמובן, הם בעיקר רמת הכתיבה של הפרשיות (ככל שהסופר מיומן יותר, הכתיבה מקצועית ומהודרת יותר), וכמובן הקפדה על הידורים בייצור.

איזה תפילין לבחור?

כל התפילין שלנו כשרות לכתחילה גם בלי ההידורים, אבל מכיון שבהלכה זה לא שחור לבן ויש דעות לכאן ולכאן, ישנם רבים שרוצים להתאים לצאת ידי חובת רוב הדעות, כדי לא ליפול לספק ולו קטן, במיוחד בתפילין בגלל חשיבות המצוה, ולכן הם ירכשו תפילין מהודרות יותר.

אנחנו ממליצים כמו בכל דבר בחיים ללכת על שביל הזהב באמצע. (לכן קראנו לסט הזה – ‘זהב’). שילוב של רמת הידור גבוהה שמספיקה לרוב מכריע של הדעות, במחיר משתלם במיוחד.
הבתים מהודרים, פרודים, מבהמה גסה, פרשיות מהודרות כתובות ביד אומן ירא שמיים, עם אפשרות נקודתית לתוספת הידור של הבתים והפרשיות למי שמעוניין.  הנה פה > 

ככלל, חשוב לבחור תפילין מבית טוב. אצלנו כל הסופרי סת”ם מיומנים, יראי שמים, ודקדקנים. יש אחריות ארוכת טווח למוצר, ונעשית בקרת איכות כפולה לבתים ולפרשיות (גם מחשב וגם סופר סת”ם נוסף שמגיה את הפרשיות). כך אנו משתדלים לייצר את התפילין המעולות שאנחנו מוציאים בחרדת קודש תחת ידינו.

תפילין עלי הוא לא רק מקום למקצוענות חסרת פשרות אלא גם משפחה. מאות רבות של משפחות כבר בחרו בתפילין המהודרות שלנו, וממשיכות לבוא עם הבנים הבאים. אנחנו מזמינים אתכם להצטרף למשפחה.

ולפני שנשכח, יש לנו גם סדנה מדהימה בשבילכם. לך, לילד ולמי שירצה להצטרף מהמשפחה, שתחוו במו ידיכם, איך כותבים את הפרשיות לתפילין ומכניסים אותם לתפילין. זו חוויה מרגשת במיוחד לילד.

אנחנו פה (כל הפרטים למטה) לכל שאלה, התייעצות, בעיה או התלבטות.

אז שיהיה במזל טוב!