התפילין

שו”ת תפילין

בחירת התפילין והיכן לרכוש

איך בוחרים ממי לרכוש תפילין?

ראשית, חשוב למצוא מפעל שמעסיק סופרי סת”ם יראי שמים, שמקפידים על רמת גימור גבוהה בכתיבה. בנוסף חשוב לוודא שהמפעל מבצע בקרת איכות, ושנותנים אחריות למוצר שמוציאים תחת ידיהם. אנחנו בתפילין עלי, מעסיקים רק סופרים מיומנים ויראי שמים, מייצרים תפילין ברמה הגבוהה ביותר, מבצעים בקרת איכות כפולה גם לבתים וגם לפרשיות (הגהת מחשב ובמקביל הגהה של סופר סת”ם נוסף), ונותנים לך אחריות על התפילין.

האם חשוב דווקא בהמה גסה? זה יותר יקר…

במקרה זה יש הצדקה לעלות מכיוון שעור הבהמה הגסה עבה יותר, יציב יותר ומאפשר רמה גבוהה יותר של הידורים הלכתיים ומחזיק לאורך עשרות שנים. התפילין הם מוצר לחיים, ולכן שווה להשקיע ולרכוש מוצר איכותי ועמיד יותר, וממילא להרוויח רמת הידור גדולה יותר במצווה.

כמה עולה תפילין וממה מושפעת העלות?

עלות התפילין מושפעת מעור הבהמה, רמת יצור הבית ורמת הכתיבה ואפילו הנוסח (אשכנזי/ספרדי). ככל ששלושתם באיכות והידור גדול יותר כך עולה ההשקעה במוצר ועלות המוצר הסופי. 

כדי לאפשר לכם לרכוש מוצר באיכות גבוהה אבל במחיר כדאי, הגדרנו את מוצר ה”זהב” של תפילין עלי, שהוא מבהמה גסה עם רמת הידור גבוהה אבל במחיר משתלם.  עלות סט ה”זהב” בין 2700-3200 ש”ח תלוי בנוסח. על זה ניתן להוסיף שדרוג להידור נוסף של הבית או הפרשיות.

בנוסף ניתן להשיג גם תפילין זולות, שאינן מבהמה גסה, אך עמידותן ורמת ההידור שלהן נמוכה יותר.

מדוע יש הבדל בין עלויות התפילין בנוסח האשכנזי והספרדי

ההבדל במחיר נובע מצורת הכתב השונה בין הנוסחים. כתב אשכנזי מורכב יותר ולכן דורש מיומנות גבוהה יותר והשקעה גדולה יותר בכתיבתו לעומת הכתב הספרדי שהוא פשוט יותר לכתיבה לסופר הסת”ם. מבחינת הבתים, אין הבדל בין הנוסחים למעט צורת הש’.

מדוע חשובה הגהת מחשב על הפרשיות?

מכיון שבני אדם יכולים לפספס טעויות קטנות. לשמחתנו הטכנולוגיה היום מסייעת לנו לזהות את הטעויות שיכולות להיות מאוד קריטיות (לדוגמא אם חסרה או שיש אות עודפת). בתפילין עלי לא מסתפקים בבדיקה זו ואחרי הגהת המחשב, עובר סופר סת”ם שוב ועושה הגהה נוספת על פרשיות התפילין ועל איכות המוצר בכללותו.

עמידות התפילין ושמירה עליהן

מה עושים אם התפילין נופלות לרצפה?

נהגו להתענות ולצום יום אחד (עד הערב) וכן לתת צדקה בשווי שלוש סעודות (מה שתכנן לאכול באותו היום). ואם קשה לו לצום יכול להתחזק בלימוד תורה וראוי ללמוד הלכות תפילין. נער פחות מגיל 18 לא צריך לצום ויסתפק בצדקה. כמובן שיש לבדוק את התפילין אצל סופר מומחה לוודא שלא נפגמו.

מתי יש להחליף את הרצועות בתפילין?

כדי לשמור על כשרות הרצועות, אשר חייבות להיות שחורות ולא מקולפות, יש להחליף אותן כשהן נשחקות. לעיתים ניתן לתקן את הרצועות במעט צבע ולא צריך להחליפם (יש לוודא שהצבע בהם צובעים הוא כשר).  רצועה שנקרעה באופן שהתקצרה משמעותית יש להחליף. 

לכמה שנים מחזיקות התפילין? כל כמה זמן צריך לבדוק?

ככל שהתפילין איכותיות, כך יחזיקו לשנים רבות וטובות. תפילין איכותיות יכולות, במידה ונשמרות היטב, להחזיק בשלמותן עשרות רבות של שנים. במיוחד תפילין מבהמה גסה עמידות לשנים רבות ולכן שווה להשקיע בהן.
ככלל, ברמה ההלכתית תפילין הן בחזקת כשרות ואינן צריכות בדיקה כלל כל עוד מניח אותן מדי יום.
אך מכיון שעדיין הפרשיות שבתוכן יכולות להפגם בגלל לחות וכד’, מומלץ למסור את התפילין לבדיקה מדי כמה שנים.  מכיון שעצם פתיחת התפילין יכולות להזיק לפרשיות, לא כדאי לעשות זאת באופן תדיר מדי ובוודאי לא זמן קצר לאחר הרכישה (במיוחד אם נרכשו אצלנו ועברו בקרת איכות מדוקדקת).

מה פוסל תפילין? מתי תפילין פסולות?

רצועות התפילין אמורות להיות שחורות לחלוטין. אם צבע הרצועות נשחק זה יכול לפסול את התפילין.   
הבתים צריכים להיות ריבוע מדוייק, גם לאורך וגם לרוחב. הצלעות חייבות להיות שוות. אם התפילין מתעוותות בגלל שחיקה, רטיבות שימוש ממושך וכד’ יש לתקן את הריבוע.
**עור התפילין צריך שיהיה מבהמה כשרה (לא חייבים שחיטה גם מוות טבעי/ממחלה/פציעה ראוי לשימוש לתפילין).  וכמובן אם נפגמו הפרשיות (כמו לדוג’ שנמחקה אות בגלל לחות וכד’) זה פוסל את התפילין.

שאלות הלכתיות לגבי תפילין

מה זה תפילין? ממה הם מורכבות?

התפילין הם תשמיש קודש אשר מניחים גברים מגיל מצוות (13), הם מורכבים משני בתים (ליד ולראש) העשויים מעור בהמה טהורה, בתוכם 4 פרשיות מהתורה הכתובים בכתב סופר מיוחד על גבי קלף. הבתים שחורים ומחוברות אליהם רצועות שחורות להידוק התפילין לגוף.

באיזו יד מניחים את התפילין?

ביד החלשה, בד”כ יד שמאל, למעט איטרים שכותבים ביד שמאל, הם יניחו בימין. מקום ההנחה הוא על שריר הזרוע, כשהבית פונה לכיוון הלב. מומלץ להוריד שעונים ותכשיטים שיכולים להפריע ולחצוץ מהתפילין מגע ישיר עם הזרוע.

איך מניחים תפילין על הראש?

שמים את הרצועה על הראש, מברכים את הברכה ומהדקים. מיקום חלק התחתון של הבית צריך להיות בקו גדילת השיער. וראה הדרכה בנוגע להנחת תפילין.

מהי ברכת התפילין?

ברכה לתפילין של יד: בָּרוּךְ אַתָּה יְיָ אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ לְהָנִיחַ תְּפִלִּין.
ברכה לתפילין של ראש: בָּרוּךְ אַתָּה יְיָ אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו, וְצִוָּנוּ עַל מִצְוַת תְּפִלִּין.

מה עושים במידה ויש תחבושת על היד או הראש?

מניחים את התפילין כרגיל כל עוד אפשר מבחינה טכנית.

האם אָבֵל מניח תפילין?

בימי האבלות, האבל מניח תפילין כרגיל, למעט ביום הראשון לאבלות – ביום המיתה והקבורה, בו אסור להניח תפילין. אם נקבר הנפטר ביום אחר מהמיתה, יש מחלוקת אם צריך להניח תפילין ביום הקבורה ורוב הפוסקים אומרים שצריך להניח בצנעה וללא ברכה.

עד איזה שעה אפשר להניח תפילין?

זמן התפילין הוא מעלות השחר (ההלכה מגדירה ממתי שיראה את חברו שהוא מכיר אותו, ויזהה אותו ממרחק של ד’ אמות) ועד סוף השקיעה, או לכל היותר עד בין השמשות (13ד’ לאחר השקיעה). אין להניח תפילין בלילה, שמא ירדם איתם ויבזה אותם. 

האם מניחים תפילין בתשעה באב?

בתשעה באב מניחים תפילין. הספרדים נהגו להניח כרגיל בבוקר ואילו האשכנזים רק בצהריים במנחה.