התפילין

מבנה התפילין

התפילין הן תשמיש קדושה יהודי, המוזכר בתורה בארבע מקומות שונים, ורוב פרטי ההלכות הקשורות אליו הם בבחינת ‘הלכה למשה מסיני’.

התפילין מונחות לפי ההלכה ע”י גברים, מגיל מצוות (13) ולכן הפכו לאחד מסמלי בר-המצווה המובהקים. יש שנהגו מדין חינוך להתחיל להניח את התפילין מס’ חודשים לפני בר המצוה. נשים פטורות מהנחת תפילין מכיוון שזו מצוות עשה שהזמן גרמן (מצוות התלויות בזמן ספציפי לביצוע אותן, מהן פטורות הנשים באופן גורף).

מבנה התפילין

התפילין מורכבות משני בתים (ראש ויד) העשויים מעור בהמה טהורה. הבתים חלולים ובתוכם קלף מעור ועליו כתובות בדיו ארבע פרשיות מהתורה, בנוסף מכילות התפילין רצועות עור שחורות הקושרות ומהדקות את התפילין אל היד והראש.

 

הבתים עשויים מעור בהמה טהורה (לא חייב בהמה שנשחטה כהלכה, אלא ניתן גם לקחת עור מבהמה שמתה מוות טבעי, מחלה או פציעה). הם יכולים להיות מעור בהמה גסה (שור, פרה וכד’) או מעור בהמה דקה (כבשה, עז וכד’), כשהגסה נחשב מהודר יותר ולכן עדיף.

תפילין מעור בהמה גסה יעשו תמיד מיחידה אחת שלמה. עור זה קשה יותר לעיבוד ומעובד בלחץ רב ולכן עלותו גבוהה יותר. אך בגלל איכותו, העור יציב יותר והתפילין נשמרות לשנים רבות. לעומתן, תפילין מעור בהמה דקה, קלות יותר לעיבוד וזולות יותר, אך צורתם אינה נשמרת עם השנים והם אטומים פחות ללחות ולכן עלולים להפגם עם הזמן. בנוסף, בחלק מהמקרים הן מורכבות מחתיכות עור המודבקות אחת לשניה (ולא ביחידה אחת כמו בבהמה גסה).

הבתים צבועים בצבע שחור, וצריכים להיות מרובעים לחלוטין, באופן מדויק.  גודל הבתים נע בין 2-4 ס”מ. 

מבנה הבתים

בית התפילין מורכב מ-3 חלקים:

קציצה. החלק החלול בבית, בתוכו מונחות הפרשיות. בתפילין של ראש יש 4 חללים כאלו, ובתפילין של יד – אחד.

תיתורא.  הבסיס עליו יושב הבית ובולט מסביבו. כשהתיתורא פתוחה ניתן להבחין בשני חלקיה – העליונה והתחתונה.

מעברתא. התעלה בקצה התיתורא, דרכה עוברת רצועת התפילין. 

השין

בשני הצדדים של התפילין של ראש בולטת האות שין, המסמלת את שם ה’ (ש-ד-י), ונהוגה לציון גם על המזוזה בפתח הבית. בצד ימין של בית התפילין, נמצא אותה עם שלושה ראשים ואילו בצד ימין עם ארבעה.

אין בהלכה הסבר חד משמעי לגבי ההבדל בין שני הצדדים, אך ישנם רמזים בנוגע לכך. בין היתר רמז ללוחות הברית (הש’ עם ארבע התגים יוצרת חללים בצורת ש’ שקועה – כמו האותיות בלוחות הברית שהיו חקוקות באבן). רמז ל-3 אבות ו-4 אמהות, שבע המידות העליונות (3+4) בהן מנהיג רבש”ע את העולם, וכן רמזים נוספים המוזכרים בקבלה.

הרצועות

רצועות העור לקוחות בד”כ מבהמה גסה, אך יש בהן הבדל בין עור עליון ותחתון. העליון הינו חזק ועמיד לאורך זמן והתחתון פחות ואיכותו ירודה. רצועות התפילין שלנו עשויות כולן מעור עליון איכותי ועמיד.

הרצועות חייבות להיות שחורות (הלכה למשה מסיני), והידור הוא (רמב’ם והאריז’ל) שיהיו שחורות גם מבפנים, וכך אנו נוהגים גם ברצועות התפילין שלנו.

הקשירה

גם בתפילין של יד וגם בשל ראש חייב להיות קשר ברצועה. הקשר מאפשר את חיזוק התפילין ליד/לראש.

בתפילין של ראש, בצורת הקשר יש מס’ מנהגים. יש העושים אותו בצורת האות ד’, ויש בצורת האות ם’ (שמחברת פעמיים את האות ד’).

בתפילין של יד הקשר נעשה בדומה לצורת האות י’. 

תפילין מהודרות​

כל התפילין מבהמה גסה של תפילין עלי, מהודרות כבר מרמת הבסיס (סט ה’זהב’) ברמה גבוהה. את הסט הזה ניתן לשדרג בהידור נוסף של הבית והפרשיות. ניתן להרחיב בנושא בדף ההידורים.

אנו מציעים גם דגם מוזל ללא הידורים כלל – מבהמה דקה, כשר לכתחילה, אך כאמור מכיון שתפילין הם מוצר שאנו רוצים שיחזיק לכל החיים, שווה להשקיע במוצר עמיד ואיכותי יותר.